Patrząc na rynek pracy, a obecnie mam taką sytuację zawodową, że patrzeć muszę, zauważyłem pewną nową tendencję. Otóż jeszcze kilka lat temu, programistów szukało sie po języku programowania, w którym potrafi pracować. Szukało się programistów Java (ew. J2EE), PHP, C++ i innych. Po kilku latach, pojęcie języka programowania stało się zbyt ogólne, więc ogłoszenia stały się bardziej specjalistyczne, uzywano nazw frameworków czy technologii bezpośrednio z tym językiem związane, np. widziałem takie warunki: Struts, JSF, Hibernate, JPA, J2ME (to javowe), albo takie: CakePHP, Zend, Symphony, Smarty (to php-owe).

W sumie nic dziwnego, języki rozwijają się, dołączone do nich biblioteki rosną w postępie logarytmicznym. Poza tym znajomość języka to raz, a znajomość konkretnego frameworka to dwa. Dając ogłoszenie o programisty JSF jakoby normalny staje się fakt, że potrafi on Javę samą w sobie.

Można by było przypuszczać, że obecny trend zmierza do jeszcze większej specjalizacji. Jednak tak nie jest. Znajomość frameworka czy narzędzia nadal pojawia się w ogłoszeniach. Jednak oprócz nich pojawiają się wymagania dotyczących technologii nie związanych bezpośrednio z językiem, np. AJAX. Przecież możemy wykorzystywać go zarówno w aplikacjach javowych, php-owych, rails-owych czy też innych. Poniżej przedstawiam listę nowych wymagań stwianych w ofertach pracy. Wg mnie technologie te staną się w ciągu kilku najbliższych lat bardzo ważne, więc zapoznanie się znimi już dziś może nam ułatwić poszukiwania pracy.

 1. Widgety, Gadgety

  Wiele stron i mechanizmów umożliwia wykorzsytywanie tych mini aplikacji. Widgety to jakby aplikacje wewnątrz innych aplikacji, które potrafią żyć własnym cyklem nie ingerując w mechanikę strony. Za to dodają witrynie wiele nowych finkcjonalności, których napisanie zajęłoby nam sporo czasu.

 2. Integracja z serwisami społecznościowymi

  Serwisy społecznościowe rosną jak grzyby po deszczu. Jedne bardziej popularne drugie mniej. Jedne oferują więcej usług i możliwości inne odwrotnie. W każdym razie już coraz mniej witryn można spotkać, które nie mają chociaż jednej malutkiej integracji z takim portalem społecznościowy. Wiele takich integracji z resztą polega na dodaniu do strony widgetu wspomnianego w punkcie pierwszym. Przeglądając witrynę spójrzmy, czy nie ma tam linka do takich serwisów jak Twitter, Blip, Flakier, Wykop, Dig-it, delicious czy też innych.

 3. SEO

  SEO jest ważnym elementem pozycjonowania strony więc wiedza na ten temat jest coraz bardziej wymagana.

 4. Aplikacje mobilne IPhone & Android

  iPhone zrewolucjonizował rynek telefonów, uczynił rewolucję, która podłączyła wielu użytkowników do internetu. Przeglądamy strony jadąc tramwajem, słuchamy radia internetowego, czy też gramy w gry online. Oferty pracy dla programistów iPhone’a czy Androida pojawiają się coraz częściej. Moim zdaniem Android będzie się rozwijał szybciej bo nie jest blokowany jak to ma się z telefonem od Apple.Dostęp do tej technologi jest łatwiejszy, więc rynek będzie szedł w tą stronę.

.