Znajomość wzorców projektowych zdaje się być jedną z ważniejszych umiejętności posiadanych przez wprawnego programistę. Dlaczego jest zatem tak, że nie każdy programista je zna? Składa się na to kilka współczynników. Po pierwsze: wzorce wymagają pewnego doświadczenia programistycznego, aby podczas nauki można było znaleźć dla nich praktyczne zastosowanie. Po drugie: oryginalna książka bandy czworga jest śmiertelnie nudna i nauka wzorców z tej książki wymaga solidnego samozaparcia. Te czynniki sprawiają, że nawet jak wzorce są omawiane na studiach, to studenci w większym stopniu o nich zapominają. Zostaje zatem samonauczanie podczas swojej pracy – poznając wzorce szukamy dla nich praktycznego zastosowania w obecnym projekcie.

Gdzie jednak szukać dobrego źródła na ten temat? Jeżeli szukamy wśród pozycji książkowych to godną polecenia pozycją jest: Head First Design Patterns. Mimo, iż jest to chyba jedyna pozycja na polskim rynku dotycząca tego tematu, to zdecydowanie jest godna polecenia. Książka pisana w dość luźnym stylu wyjaśnia stosowanie wzorców na praktycznych przykładach. Budując krok po kroku fragmenty kodu czytelnik widzi te same funkcjonalności zarówno z wykorzystaniem wzorców jak i bez nich. Jest to bardzo dużą zaletą książki, bo początkowi programiści mają największy problem ze znalezieniem miejsca na wzorzec w swoich projektach. Po lekturze tej książki na pewno będzie to łatwiejsze.

Pamiętając, że wzorców jest razem 23 – 14tu z nim zostały poświęcone całe, dość spore rozdziały. Pozostałe 9 zostało opisane dość skrótowo, co nie znaczy, że nie zrozumiale. Uważam jednak, że wzorzec Proxy ze względu na swoją specyfikę i dość rzadkie zastosowanie powinien być potraktowany opisowo, natomiast rozdział ten powinien zostać poświęcony na wzorzec Builder albo Chains of responsibility. Być może jednak jest to tylko moje odczucie.
Zdecydowanie polecam tą książkę zarówno tym, którzy nie potrafią wzorców jak i tym, którym się zdaje że je potrafią. Książka potrafi ukazać problem z całkowicie innej perspektywy. Bardzo łatwo z nią nauczyć się lub utrwalić wiedzę na temat wzorców.
hfdepa

Jeżeli nauka wzorców ma być tylko jednym z kroków do nauki poprawnego programowania obiektowego to z tego miejsca polecam drugą książkę z tej serii: Head First Object-Oriented Analysis and Design. Obie pozycje w duecie dostarczają bardzo duży zasób wiedzy z programowania obiektowego.

Obie pozycje zdecydowanie polecam,
.