Mimo, iż popełniłem już kilka artykułów na temat systemu kontroli wersji
git, to nie miałem okazji nigdy napisać jak tego Gita zainstalować. Czas
jednak to zmienić, zwłaszcza, że coraz więcej osób prosi mnie o to aby
im to wytłumaczył.

Domyślnie system Git został stworzony wyłącznie na powłoki Unixowe,
jednak obecnie można już go instalować we wszystkich najpopularniejszych
systemach.

Windows

W systemie Windows przez długi czas nie było wogóle możliwe korzystanie z systemu Git, przez co wiele projektów zrezygnowało z jego korzystania (np. Mozilla). Git został stworzonony z myślą o pracy w konsoli jako środowisku uruchumieniowym więc nie było możliwe uruchomienie jego pod kontrolą systemu z Redmont. Jedynym sposobem ominięcia tego ograniczenia było skorzystanie w emulatora powłoki unixowej (Cygwin) i zanstalowanie systemu Git na niej. Nie było to jednak do końca wygodne rozwiązanie.
Sytuacja zmieniła się wraz z pojawieniem się pierwszej wersji programu msysgit. Narzędzie to udostępniło wygodny instalator oraz zestaw narzędzi okienkowych, które pozwalają na korzystanie z pełnej funkcjonalności systemu.

Linux

W większości dystrybucji linuxa programy do zarządzania pakietami posiadają paczki z aktualnymi dystrybucjami systemu Git. Instalujemy go poprzez wydanie komendy:

lub

zależnie od dystrubucji linux, którą posiadamy.
Możemy także zainstalować system ze źródeł, co zostało opisane w sekcji
instalacji dla MacOS X.

MacOS X

System MacOS X nie jest domyślnie wyposażony w to narzędzie, musimy go zainstalować sami. Możemy tego dokonać na kilka sposobów:

  • zbudować ze źródeł,
  • skorzystać z narzędzi do instalowania aplikacji unixowych,
  • skorzystać z instalatora.

Najprostszym sposobem jest ostatnia metoda, jednak musimy liczyć się z tym, że instalator jest przygotowywany z opóźnieniem i może on nam nie oferować aktualnej wersji.
Projekt instalatora systemu Git w MacOs X można znaleźć pod adresem:
http://code.google.com/p/git-osx-installer/
Groteską jest to, że projekt jest kontrolowany przez system kontroli wersji Subversion.
Jeżeli korzystamy z jednego z narzędzi do instalowania aplikacji unixowych w systemie MacOs X takich jak MacPorts lub Fink możemy z nich skorzystać.

zainstaluje system git wraz z kilkoma dodatkami (dodatki te nie są potrzebne do poprawnego działania systemu, ale wskazane).
Ostanim sposobem jest instalacja ze źródeł, który jest zalecany dla trochę bardziej zaawansowanych użytkowników.

Budowanie ze źródeł

Budowanie aplikacji ze źródeł, nie jest może najłatwiejszą metodą, ale najbardziej zoptymalizowaną pod naszą architekturę sprzętową. Program kompilowany jest bezpośrednio na naszym komputerze co zapewnia mu optymalne działanie. Powtarzalność procesu może nam zapewnić także zawsze aktualną wersję system Git.
Aby zainstalować system kontroli wersji GIT w ten sposób musimy mieć zainstalowane w systemie narzędzie XCode Tools, które jest na płycie DVD dostarczonej z systemem lub dostępne do pobrania na stronach Apple.

Najważniejszym elementem są źródła systemu. Pobieramy najnowszą wersję ze strony http://git-scm.com/download i rozpakowujemy w tymczasowym katalogu.
Ścieżka systemowa /usr/local/bin musi być w zmiennej środowiskowej PATH, jeżeli jej nie ma, to musimy ją dodać. Sprawdzamy czy tak jest – uruchamiamy aplikację Terminal i wpisujemy:

W wyniku powinniśmy otrzymać wpis podobny do tego:

Jeżeli w powyższym ciągu znajdziemy wpis /usr/local/bin to nie musimy nic więcej robić, w przeciwnym wypadku musimy go tam wprowadzić. Edytujemy plik .profile w naszym katalogu domowym (tworzymy taki plik jeżeli nie mamy) i dodajemy w tym pliku wpis:

Wpisujemy komendę source ~/.profile aby zawartość pliku została ponownie zinterpretowana przez powłokę.

Gdy ścieżka jest już pomyślnie dodana rozpakujemy pobraną paczkę ze źródłami i wchodzimy do folderu, gdzie są źródła. Wykonujemy następujące komendy:

Domyślna ścieżka będzie następująca: /usr/local/bin/git
.